Oleje do skóry tłustej?

Takie stwierdzenie budzi kontrowersje, dlatego że za najbardziej odpowiednią pielęgnację skóry tłustej przyjmuje się – odtłuszczanie i przesuszanie, z kolei suchej – intensywne nawadnianie i natłuszczanie. Nic bardziej błędnego. 

Skórę tłustą cechuje nadprodukcja łoju, najczęściej zaczopowane pory i powstające wskutek owego wypryski. Pielęgnacją, którą wykonują osoby z tego typu cerą jest częste mycie, stosowanie produktów na bazie alkoholu w celu „odtłuszczenia” skóry, oraz brak aplikacji kremów, olejów, serum w obawie, że właśnie te produkty mogą znacznie przetłuścić skórę i stworzyć dodatkowe problemy. Tu pojawia się błędne koło. Jeżeli mając skórę tłustą będziemy bez przerwy pozbawiać jej sebum, jest to dla niej sygnał, że najwyraźniej nie produkuje go wystarczająco dużo. Doprowadzamy do sytuacji, w której sebum będzie wydzielane przez gruczoły w zbyt dużych ilościach, zostaną one zaczopowane, następnie w mieszkach włosowych przez nadmierne rogowacenie wytworzy się stan zapalny, czego wynikiem na powierzchni skóry bądź pod jej powierzchnią jest krosta. W pielęgnacji skóry tłustej bardzo istotnym elementem jest jej odżywianie, nawilżenie i przede wszystkim oczyszczenie. Nie zalecamy jednak oczyszczania produktami alkoholowymi, ponieważ to właśnie one odpowiadają za znaczne przesuszenie skóry. Do tego znacznie lepiej sprawdzą się pianki, oleje, balsamy, czy delikatne żele bez zawartości SLS w składzie. 

Naturalne kremy, oleje oraz serum są w stanie znacznie poprawić jakość skóry wprowadzając w jej strukturę niezbędne witaminy, minerały a także kwasy tłuszczowe. W naszej ofercie posiadamy 5 olejów przeznaczonych do skóry tłustej: olej z pestek granatu, z pestek malin, z pestek jabłek, z nasion chia a także z pestek truskawek. Wszystkie z nich są o niskiej komandogenności (nie mają tendencji do zapychania porów), lekkie i szybko się wchłaniają. Dodatkowym atutem jest to, że regulują pracę gruczołów łojowych. Ze szczegółowymi opisami możecie znaleźć na stronie byouthy.com

Jak aplikować oleje przy cerze tłustej? Przede wszystkim na oczyszczoną skórę, w niewielkiej ilości, rozprowadzając kolistymi ruchami. Warto połączyć olej z ulubionym kremem bądź serum – dla lepszej przyswajalności przez barierę hydrolipidową. Jeżeli na skórze znajdują się obfite zmiany ropne, warto aplikować na ich powierzchnię punktowo olej z pestek granatu. Jest to jeden z najlepszych naturalnych środków do walki z uporczywymi krostkami, gdyż szybko zwalcza stany zapalne, regeneruje skórę i zawiera cenny kwas punikowy – stanowiący doskonały antyoksydant, zapobiegający powstawaniu nowych zmian ropnych. 

Mając cerę tłustą nie we wszystkich przypadkach należy unikać emolientów, ponieważ to one potrafią przywrócić odpowiedni balans w gospodarce wodnej skóry. 

Niestety każda skóra jest inna i w wielu przypadkach oleje jak i kremy mogą nie zdać egzaminu w praktyce. W takim wypadku może sprawdzić się serum z kwasem hialuronowym. Taki produkt na pewno nie przetłuści skóry, a doskonale ją nawilży. Polecamy testować różne techniki, sprawdzać je na własnej skórze i oceniać czy dana metoda pielęgnacji jest dla nas odpowiednia. Jedno jest pewne, naturalna pielęgnacja jest doskonała w trosce o tłustą cerę. Nie wspominając już o odpowiednim doborze kosmetyków kolorowych, które w tym wypadku powinny być mineralne, by nie stanowić dodatkowego obciążenia dla skóry, ale o tym już w innym poście.. 😉

Skóra tłusta nie lubi:

– nadmiernego złuszczania,

– przesuszania,

– oczyszczania silnymi detergentami,

– produktów na bazie alkoholu stosowanych codziennie,

– wyciskania krostek,

– dotykania podczas dnia (ze względu na gromadzące się bakterie),

– ciężkich, matujących podkładów na bazie silikonów.

Skóra tłusta preferuje:

– regularne i delikatne oczyszczanie,

– dokładne zmywanie makijażu, tak by nie zalegał w porach,

– wycieranie jednorazowym ręcznikiem papierowym,

– toniki o zawartości delikatnych kwasów w celu przywrócenia odpowiedniego pH,

– świadomą aplikację kremów bądź olejów w cienkich warstwach lub punktowo,

– ochronę przed słońcem – najlepiej filtrem fizycznym z SPF co najmniej 30 a najlepiej 50,

– zdrową dietę

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X